Kako izgleda dobar ESG interni tim i da li vam je uopšte potreban?

ESG Knowledge Hub
Apr 26, 2025By ESG Knowledge Hub


Kako pritisak oko ESG tema raste, sve više kompanija postavlja isto pitanje:
Da li treba da imamo interni ESG tim? I ako treba, ko ga čini?

Odgovor, kao i često u održivosti, glasi: zavisi.

U ovom tekstu dajemo pregled kako bi dobar ESG tim mogao izgledati i još važnije, kako da se pametno organizujete čak i ako nemate resurse za poseban tim.

Diverse team engaged in meeting about environmental social corporate governance, highlighting sustainability strategies and goals. Eco-Friendly Business Team Discussing ESG Goals.


Da li vam je potreban poseban ESG tim?

Nije svaka kompanija u fazi kada joj je potrebno veliko, izdvojeno ESG odeljenje. Ali svaka ozbiljna kompanija treba da ima jasnu odgovornost za ESG teme, bilo kroz stalne funkcije, bilo kroz međusektorske radne grupe.

Dakle, čak i bez formalnog tima, treba da postoje:
- definisani zadaci, 
- odgovorna lica, 
- mehanizmi za koordinaciju i praćenje. 
 

Kako izgleda funkcionalni model internog ESG tima?

U praksi, dobar ESG tim je često matrična struktura: mali centralni tim + podrška iz ključnih sektora. Evo kako to može da izgleda:

1. ESG koordinacija ima centralnu ulogu

Ovo je lice koje "drži konce" ESG procesa. Najčešće to bude: ESG menadžer, Sustainability officer ili osoba iz korporativnog razvoja, strategije, compliance-a sa dodatnom ESG ulogom.  Ona/On vodi pripremu izveštaja, koordinira prikupljanje podataka, pokreće ESG inicijative i služi kao kontakt tačka za rukovodstvo.

2. HR sektor kao čuvar socijalne dimenzije

HR ima ključnu ulogu u razvoju politika raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI), upravljanju zdravljem i bezbednošću na radu, edukaciji zaposlenih, postavljanju etičkih principa u zapošljavanju i razvoju talenata, i mnogim drugim. 


3. Pravna služba ili korporativni poslovi 

Oni štite firmu od pravnih i reputacionih rizika, kao što su usklađenost sa zakonima, savetovanje u vezi sa ugovornim obavezama u ESG kontekstu (npr. zahtevi kupaca za ESG due diligence). 

4. Finansije i kontroling 

Bez finansijskog sektora, ESG ostaje apstraktan. Finansije mogu povezati ESG ciljeve sa investicionim odlukama, uključiti ESG metrike u izveštavanje, podržati proračun emisija i praćenje koristi. 
 

5. Operacije i nabavka

Pravi ESG se događa na terenu, ne u PowerPoint-u. Operativni timovi i nabavka imaju ključnu ulogu u upravljanju emisijama, otpadom, resursima, postavljanju zahteva za dobavljače i praćenju ESG performansi duž lanca vrednosti. 


6. Komunikacije 

Bez interne i eksterne komunikacije, ESG inicijative ostaju izolovane.
Komunikacijski tim ima ključnu ulogu u podizanju svesti među zaposlenima o ESG temama, prenošenju održivih vrednosti kupcima, investitorima i partnerima,
obezbeđivanju autentičnog, tačnog i relevantnog prikazivanja ESG napora u svim kanalima komunikacije.

7. Razvoj proizvoda 

Održivost mora biti integrisana već u fazi razvoja i dizajna. Razvijanje inovacija koje smanjuju ekološki otisak, optimizuju potrošnju resursa i stavljaju
fokus na cirkularne modele, reciklažu i produženje životnog veka proizvoda. 


Šta je realno za male i srednje firme?

Ako ste mala ili srednja firma, verovatno nećete imati formalni ESG tim. Ali možete:
- imenovati ESG koordinatora (čak i na 20-30% radnog vremena),
- definisati ESG fokalne tačke u HR-u, pravnoj službi i operacijama,
- uspostaviti kvartalne ESG koordinacione sastanke,
- razviti kratak plan ESG ciljeva koji se uklapa u vašu poslovnu strategiju.

Pametno postavljen model znači da ESG nije na leđima jedne osobe, već postaje zajednička odgovornost.



A šta kada ESG sazreva? Uloga ESG odbora


Kako kompanije sazrevaju u svom pristupu održivosti, prirodno se javlja potreba za formiranjem formalnog ESG odbora (Sustainability Committee).

Ovaj odbor okuplja predstavnike ključnih sektora, od finansija, pravnih poslova i operacija, do ljudskih resursa i korporativnih komunikacija. Njegova uloga je da prati napredak u ostvarivanju ESG ciljeva, usmerava prioritete, i služi kao veza između operativnog nivoa i rukovodstva.

U kompanijama koje ozbiljno integrišu ESG u poslovanje, ESG odbor ima zadatak da povezuje strategiju i praksu, da postavlja ritam praćenja, i da osigura da odgovornost za održivost ostane trajno ugrađena u odlučivanje.

Diverse team engaged in meeting about environmental social corporate governance, highlighting sustainability strategies and goals. Eco-Friendly Business Team Discussing ESG Goals.


Bilo da imate formalni tim ili samo mrežu ESG “ambasadora” u organizaciji, ključ uspeha leži u tome da održivost ne bude nešto što se "gura sa strane", već prirodni deo odlučivanja i svakodnevnog poslovanja.

Jer na kraju dana, održivost nije samo zadatak jednog sektora, to je zajednička briga u vezi budućnosti kompanije.