ESG zablude u top menadžmentu: Šta misle da rade (a ne rade) i kako im to reći

Apr 23, 2025By ESG Knowledge Hub
ESG Knowledge Hub

U poslednjih par godina ESG je prešao put od opskurnog termina do teme bordovskih sastanaka i izveštaja za investitore. I to je velika stvar. Međutim, u praksi, razgovori o ESG-u na najvišem nivou često ostaju površni, pogrešno usmereni ili zasnovani na pretpostavkama koje deluju razumno, ali nisu tačne.

U ovom tekstu osvrćem se na pet najčešćih ESG zabluda koje čujem od top menadžera i članova upravnih odbora, zajedno sa savetima kako ih preformulisati, bez izazivanja defanzive.

 
1. “Mi to već radimo, samo nismo zvali ESG”

Zabluda: “Mi već imamo etički kodeks, poštujemo propise - ESG je samo novo ime za ono što već radimo.”

Realnost: ESG je sistematski okvir koji povezuje uticaje sa rizicima, prilikama i strateškim ciljevima. Pitanje nije da li nešto radite, već da li upravljate time, merite i komunicirate na transparentan način.

Taktičan odgovor: “Postoji dobar temelj. Hajde da vidimo kako da ga pretočimo u mape rizika, materijalne teme i ciljeve koji se mogu izveštavati.”


2. “To je posao jednog sektora, ne cele firme”


Zabluda: “ESG neka vodi compliance, ili HR. Mi ostali imamo biznis da vodimo.”

Realnost: Upravo je obrnuto: ESG je horizontalna tema. Od finansija do nabavke, svaka funkcija ima svoj deo u upravljanju uticajima i rizicima. ESG ne zahteva nužno više posla, već pre svega drugačiji pogled na ono što već radite.

Taktičan odgovor: “Hajde da zajedno mapiramo gde se ESG već događa u vašim timovima i da to osnažimo.”


 
3. “Napravimo izveštaj i time završavamo priču”

Zabluda: “Objavimo jedan ESG izveštaj godišnje i zadovoljili smo regulatorne i tržišne zahteve.”

Realnost: Izveštaj je posledica procesa, a ne cilj. ESG bez konkretnih akcija i praćenja između izveštaja je kao strategija bez implementacije koja postoji na papiru, ali ne u stvarnosti.

Taktičan odgovor: “Šta ako bismo koristili izveštaj kao alat za postavljanje ciljeva i merenje napretka, a ne samo za eksternu komunikaciju?”


4. “Ne treba nam ESG strategija dok ne postane zakonski obavezna”


Zabluda: “Ne žurimo. Nismo još obuhvaćeni CSRD-om, to ćemo kad dođe vreme.”

Realnost: Do tada može biti kasno. ESG zrelost se ne gradi za tri meseca. Investitori, klijenti i tržište već očekuju odgovore danas i gledaju šta ste uradili juče.

Taktičan odgovor: “Strategija vam ne treba zbog regulatora već zbog upravljanja rizicima, troškovima i ljudima koji vas biraju jer znaju zašto postojite.”


5. “ESG je trošak, ne investicija”


Zabluda:
“ESG samo povećava troškove. Sve to košta, a efekat je upitan.”

Realnost: Neupravljani ESG rizici često koštaju više: pravne posledice, gubitak tržišta, reputacione štete. S druge strane, ESG donosi konkurentske prednosti: efikasnost, reputaciju, pristup finansiranju i talentima.

Taktičan odgovor: “Hajde da kvantifikujemo, šta vas trenutno košta više: el. energija koju kupujete, fluktuacija ljudi, rizici u lancu snabdevanja ili investiranje u sistem koji ih adresira?”

 

Najbolji način da menadžment uključi ESG faktore u razmatranje nije konfrontacija, već povezivanje. Ne pričajte im o obavezama. Pričajte im o mogućnostima, o boljem donošenju odluka, o zaštiti reputacije i o tome kako ESG može raditi za njih, a ne protiv njih.



Želite podršku u radu sa menadžmentom ili bordom na ESG temama?
Tim ESG Knowledge Huba može vam pomoći da izgradite zajednički jezik, identifikujete ESG prioritetne oblasti i povežete ih sa poslovnim imperativima.